Whiplash – uraz odcinka szyjnego typu smagnięcia biczem.

Whiplash – uraz odcinka szyjnego typu smagnięcia biczem.

Whiplash- uraz odcinka szyjnego typu smagnięcia biczem.
🚕Co to takiego?
W uproszczeniu jest to rodzaj zespołu uszkodzeń spowodowany nagłym odgięciem głowy i szyi w tył, a następnie dynamicznym powrotem do zgięcia(broda do mostka). Przypomina mechanizmem smagnięcie biczem i powoduje nieprzyjemne skutki.
🚙Najpopularniejsze konsekwencje to sztywnienie mięśni karku po kilku godzinach, ograniczenie ruchomości, zawroty i ból głowy. Czasami drętwieją ręce i występuje zwiększone zmęczenie. Gama możliwych objawów jest oczywiście szeroka.
🚌Często kojarzy się z wypadkiem samochodowym. Chodzi o to, że do podobnej sytuacji może dojść w parku trampolin – skoków na batucie, podczas silnego pchnięcia kogoś w plecy(na pewno zdarzyło Ci się kiedyś wpaść na drugą osobę), w wesołym miasteczku, podczas korzystaniu z atrakcji gwałtownie przyspieszających, a czasami nawet po zmianie auta na szybsze i testowaniu nowych osiągów. Wszystko zależy od mikro urazów, które nagromadziły się w odcinku szyjnym przed właściwym urazem. Im ,,bogatsza” historia, tym większe ryzyko, że więcej nieprzyjemnych objawów odczujesz. Pamiętaj, że nie ma reguł bez wyjątku…i że fizjoterapia radzi sobie dość dobrze z łagodzeniem skutków po urazie typu whiplash.
🚗🚗więcej historii kręgosłupowych już za tydzień…

Close Menu
Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram