zadzwoń
opieka domowa
facebook
sportowcy
tancerze
dzieci

TANCERZE - MEDYCYNA TAŃCA

 

Taniec to pasja, taniec to radość, taniec to sposób na życie... to ciężka praca, mordercze treningi i ciągłe dążenie do doskonałości. Taniec, obdarty ze swoich walorów artystycznych, to nic innego jak specyficzna aktywność ruchowa, obciążająca w sposób wybiórczy pewne grupy mięśni i określone struktury stawowe. Aktywność ta wymaga siły, mocy, co najmniej dobrej kondycji oraz w pełni sprawnego układu ruchu.

Wymagania fizyczne stawiane wobec współczesnych tancerzy są destrukcyjne dla układu kostno-mięśniowego oraz systemu nerwowego. Tancerz uczy się jak oszukiwać ból, jak się do niego przystosować. Sposoby są różne - "zwykła" tabletka przeciwbólowa, miejscowe stosowanie czynników fizycznych (zimno, impulsy elektryczne), "przyzwyczajenie" do bólu, czasami poważniejsza farmakoterpia. Cel jest jeden - zlikwidować nieprzyjemne odczucie bólu i wrócić jak najszybciej do normalnych ćwiczeń, do rywalizacji. Wyłączenie bólu, traktowanego jako ważny element systemu ostrzegawczego przed nadmiernym przeciążeniem narządu ruchu, może skutkować przekraczaniem granicy wytrzymałości tkanek i ich uszkodzeniem.

Bazując na naszych wieloletnich doświadczeniach stworzyliśmy w BMK Centrum Rehabilitacji specjalne programy terapeutyczne dla tancerzy. Programy, które prowadzą do poprawy jakości ruchu i minimalizują ryzyko następnej kontuzji. Jednym z ważnych elementów naszej pracy z tancerzem jest wdrożenie elementów treningu motorycznego zarezerwowanych do niedawna tylko dla wyczynowych sportowców.

PORADNIA MEDYCYNY TAŃCA *

PROGRAMY DLA ŚPIEWAKÓW I OSÓB GRAJĄCYCH NA INSTRUMENTACH *

BMK Centrum Rehabilitacji jest jedynym w Polsce ośrodkiem zrzeszonym w Performing Arts Medicine Association (PAMA). Jest to stowarzyszenie osób, dla których najważniejszym celem jest poprawa jakości opieki medycznej nad artystami działającymi w różnych dziedzinach sztuki (taniec, muzyka, śpiew). PAMA zrzesza lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, trenerów i artystów z całego świata.

 

* Wizyty odbywają się u partnerów BMK.

Powrót