zadzwoń
opieka domowa
facebook
sportowcy
tancerze
dzieci

sport - zespoły przeciążeniowe narządu ruchu

Współczesna medycyna nie zna sposobu zapobiegania przedwczesnemu "zużyciu" narządu ruchu w wyniku nadmiernej jego eksploatacji. W przypadku osób młodych, zdrowych rezerwy regeneracyjne doprowadzają do prawie całkowitego samowyleczenia. W sytuacji, w której przeciążenia i sumujące się mikrourazy występują u osób dorosłych czy starzejących się, zburzona zostaje równowaga pomiędzy procesami naprawczymi a destrukcyjnymi działającymi na tkanki.

Wększość kontuzji związanych z regularną aktywnością fizyczną nie pojawia się w sposób spektakularny w połączeniu z dużym urazem, krzykiem i bólem. Zazwyczaj są one efektem stopniowego sumowania się setek, tysięcy mikrourazów będących skutkiem złej jakości ruchu. Niedokładnie wykonane ćwiczenie, nierówne obciążenie kolan nie spowodują od razu szkody w organizmie. Moment zapłaty przyjdzie dopiero po kilku miesiącach, a może nawet latach. Pojawią się zmiany przeciążeniowe mięśni, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych... Pojawi się ból i ograniczenie ruchu. Sportowiec trafi wreszcie do specjalisty.

Lista najczęściej występujących zmian przeciążeniowych narządu ruchu leczonych w BMK Centrum Rehabilitacji w podziale na lokalizację anatomiczną

1. kończyna górna
- uszkodzenie stożka rotatorów
- łokieć tenisisty
- łokieć golfisty
- zespół ciasnoty kanału nadgarstka
- nadgarstek wioślarza
- kciuk gracza w kręgle

2. kończyna dolna
- kolano skoczka (entezopatia więzadła rzepki)
- shin splints
- noga tenisowa (zespół przeciążenia głowy przyśrodkowej mięśnia dwugłowego łydki)

3. kręgosłup
- zespoły bólowe kręgosłupa

 

Powrót