zadzwoń
opieka domowa
facebook
sportowcy
tancerze
dzieci

sport - uszkodzenia w obrębie kończyny dolnej

staw biodrowy i miednica

Miednica wraz ze stawem biodrowym dzięki swojej skomplikowanej budowie anatomicznej pozwala na utrzymanie stabilności i ruchomości ciała. Dodatkowo niektóre wyniosłości kostne pełnią rolę miejsca przyczepów licznych mięśni (np. na kolcu biodrowym przednim górnym przyczepia się mięsień krawiecki, a na krętarzu większym mięsień pośladkowy średni). Większość mięśni bioder i miednicy wywiera swój wpływ na funkcjonowanie stawu biodrowego. Jedynie kilka z nich odpowiada także za ruchy w stawie kolanowym (tzw. mięśnie dwustawowe - mięsień prosty uda, mięśnie tylnej części uda, pasmo biodrowo-piszczelowe). Liczne kaletki redukują tarcie pomiędzy ścięgnami a otaczającymi je tkankami.

Lista najczęstszych uszkodzeń stawu biodrowego i miednicy, z którymi sportowcy zgłaszają się do BMK Centrum Rehabilitacji

- stłuczenia stawu biodrowego i miednicy
- urazy awulsyjne miednicy
- zapalenia kaletek
- złamania przeciążeniowe miednicy i kości udowej
- biodro trzaskające

 

staw kolanowy

Staw kolanowy jest jednym z częściej uszkadzanych stawów podczas aktywności sportowej. Ze względu na skomplikowaną budowę anatomiczną i funkcjonalną stawu kolanowego niezmiernie istotna jest właściwa identyfikacja uszkodzonych struktur i wdrożenie specjalistycznego postępowania terapeutycznego. Uszkodzenia można zróżnicować na podstawie szczegółowego wywiadu i badania Pacjenta oraz odpwiednio dobranych badań obrazowych.

Lista najczęstszych uszkodzeń stawu kolanowego, z którymi sportowcy zgłaszają się do BMK Centrum Rehabilitacji

- bóle kolan (uszkodzenia łąkotek, chrząstek, więzadeł, stawu rzepkowo-udowego)
- uszkodzenia mięśni i ich ścięgien
- niestabilność stawu kolanowego (m.in. uszkodzenia ACL, PCL, MCL i LCL)
- zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego

 

goleń, staw skokowy i stopa

Około 25% wszystkich urazów w sporcie dotyczy stopy i stawu skokowo-goleniowego, a 45% z nich stanowią skręcenia stawu skokowo-goleniowego (gł. koszykówka i łyżwiarstwo figurowe). Skęcenie stawu skokowego jest rónocześnie jedną z najczęstszych przyczyn trwałej niesprawności i zakończenia kariery przez sportowca.

Lista najczęstszych uszkodzeń goleni, stawu skokowego i stopy, z którymi sportowcy zgłaszaja się do BMK Centrum Rehabilitacji

- uszkodzenia mięśni
- złamania przeciążeniowe
- zespół przedziałów powięziowych
- zapalenia ścięgien
- niestabilność stawu skokowo-goleniowego
- zapalenie ścięgna Achillesa
- ból pięty
- paluch biegacza

 

Powrót