zadzwoń
opieka domowa
facebook
sportowcy
tancerze
dzieci

CENTRUM DIAGNOSTYKI I TERAPII WAD POSTAWY

Ostatnich kilkanaście lat stanowiło przełom w dziedzinie zrozumienia mechanizmu powstawania skoliozy i sposobu prowadzenia jej terapii. Wg współczesnej wiedzy medycznej skolioza jest raczej objawem w przebiegu bardzo wielu schorzeń o różnej etiologii niż jednolitą jednostką chorobową. Błędem jest więc kończenie procesu diagnostycznego na etapie stwierdzenia zaburzeń kształtu i ustawień kręgosłupa i "wrzucanie" wszystkich dzieci do wspólnego worka podpisanego "gimnastyka korekcyjna". Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia, szczegółowego rozpatrzenia wszystkich aspektów swojej postawy i sformułowania wieloetapowego programu terapeutycznego.

Jednym z pierwszych etapów pracy z dzieckiem jest włączenie do zespołu terapeutycznego Rodziców, bez wsparcia których szansa na osiągnięcie zadowalających efektów spada praktycznie do zera. Cały zespół biorący udział w terapii (fizjoterapeuta, dziecko, rodzic, lekarz) musi zdawać sobie sprawę z faktu, że wraz z indywidualnym podejściem do problemu należy sformułować indywidualne cele podejmowanych działań. Poza nielicznymi przypadkami skolioz funkcjonalnych najprawdopodobniej nie uda się zlikwidować skoliozy. U jednego dziecka sukcesem będzie uzyskanie zmniejszenia kąta skoliozy, a u innego zahamowanie jej progresji. Terapia funkcjonalna skupia się na optymalizacji wykorzystania kręgosłupa i pozostałych struktur nerwowo-mięśniowo-kostnych podczas wykonywania czynności życia codziennego.

Niestety nawet największe zaangażowanie wszystkich stron procesu leczenia nie stanowi gwarancji uniknięcia zabiegu operacyjnego. Bez wątpienia pozwala jednak na zmniejszenie prawdopodobieństwa ingerencji ortopedycznej, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności na wybór optymalnego momentu na wykonanie zabiegu.

Zespół terapeutyczny, pracujący w Centrum Terapii Funkcjonalnej Skolioz BMK-CR, zajmuje się tematem postawy ciała dziecka od kilkunastu lat. Nasze doświadczenie jest efektem czynnego uczestnictwa w setkach godzin szkoleń, pracy z Pacjentami i doskonalenia warsztatu pracy podczas konsultacji tzw. "trudnych skolioz" na prośbę młodszych Kolegów Fizjoterapeutów.

Wydaje się, że praca nad skoliozą promowana przez współczesną rehabilitację, różni się tak istotnie od zakodowanych w naszych głowach wzorców "gimnastyki korekcyjnej" czy zabiegów zlecanych w ramach NFZ, że żadne opisy nie są w stanie zastąpić kontaktu z fizjoterapeutą.

Nieprawidłowa postawa ciała (także skolioza) wyjątkowo rzadko stanowi całkowite przeciwwskazanie do uczestnictwa w zajęciach fizycznych (wf, sport). Czasami modyfikacji wymagają jedynie pewne formy ruchu. Znaną ogólnie prawdą jest "zbawienny" wpływ pływania na ludzki kręgosłup. Niestety, pomimo tego, że pływanie jest przyjemne, nie istnieją naukowe dowody na możliwość wyleczenia w ten sposób kręgosłupa. Osoby zainteresowane wyborem optymalnej formy aktywności dla dziecka zapraszamy do działającej w BMK-CR Poradni Medycyny Sportowej dla dzieci i młodzieży.

 

-----------------------------------------------------

formularze do pobrania przez Pacjentów:

Karta oceny dziecka

Ankieta dla Rodziców i Opiekunów

 

Powrót