zadzwoń
opieka domowa
facebook
sportowcy
tancerze
dzieci

leki z domowej apteki cz. II

LEKI Z DOMOWEJ APTEKI – CZY NA PEWNO BEZPIECZNE??? (cz. II)

Garść tabletek czy cudowny preparat z telewizyjnej reklamy???
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Z jednej strony mamy dużą porcję „zwykłych” tabletek (witamina C, paracetamol, iburofen), z drugiej cudowne preparaty udrażniające nosy i wygrywające animowane sceny walki ze wstrętnymi bakteriami i wirusami. Za nowoczesnym leczeniem za pomocą preparatów złożonych przemawia na pewno wygoda Pacjenta i statystyka mówiąca, że podczas 5-dniowej terapii za pomocą kilku leków przyjmowanych 3 razy dziennie 90% Pacjentów zapomni o co 1 dawce, a 50% o co najmniej dwóch.
Z farmaceutycznego punktu widzenia należy jedna pamiętać, że te cudowne leki nie są niczym innym niż spreparowaną w fabryce mieszanką prostych preparatów, opakowanych w efektowny papierek i opatrzonych równie odpowiednią ceną. Mieszanka taka jest zazwyczaj przygotowana i reklamowana jako środek do leczenia statystycznego przeziębienia czy też statystycznej grypy i nie uwzględnia indywidualnych odstępstw od pewnego schematu przebiegu choroby. Nie jest możliwym usunięcie ze złożonego preparatu składnika przeciwkatarowego w momencie kiedy tego kataru nie mamy. Wychodząc poza łamy standardowej ulotki przylekowej możemy natomiast stwierdzić, że zawarta np. w popularnym Gripexie pseudoefedryna, odpowiadająca za jego efekt przeciwkatarowy, to nic innego niż daleka krewna amfetaminy, stosowanie której przez Pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, łagodnym przerostem gruczołu krokowego czy też nadczynnością tarczycy powinno być prowadzone tylko pod ścisłym nadzorem lekarskim (po konsultacji).
W tym samym Gripexie znajdziemy składnik przeciwkaszlowy powstrzymujący typowy odruch obronny organizmu jakim jest kaszel. W infekcjach przebiegających z dużą ilością wydzieliny w oskrzelach (cecha rozpoznawcza: wilgotny kaszel z odkrztuszaniem) odruch ten ma na celu jej ewakuację z oskrzeli i płuc. W przypadku jego powstrzymania (np. za pomocą Gripexu) dochodzi do gromadzenia się w drogach oddechowych dużej ilości wydzieliny która bardzo szybko staje się pożywką dla bakterii, co w skrajnych przypadkach, zwłaszcza u osób starszych, może doprowadzić do gromadzenia się wydzieliny w dolnych drogach oddechowy z wszystkimi możliwym konsekwencjami (np. zapalenie płuc).
Dodatkowym argumentem za stosowaniem leków prostych jest możliwość ich dowolnego dawkowania i dobrania dawki optymalnej do zgłaszanych przez Pacjenta objawów, jego wieku, masy ciała, przeciwwskazań… W przypadku wystąpienia działań niepożądanych łatwiej jest zidentyfikować preparat je wywołujący w przypadku garści oddzielnych tabletek niż w przypadku fabrycznie sporządzonej mieszanki.
Decydując się na któreś z powyższych rozwiązań należy zawsze bezwzględnie przestrzegać zasady czytania ulotek przylekowych dołączonych nawet do tak bezpiecznych preparatów jak Gripex, Fervex czy też Coldrex.

Do zapamiętania: Tradycyjnie rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje kaszlu – suchy, męczący oraz wilgotny z odkrztuszaniem lub nie wydzieliny z dróg oddechowych. W procesie terapeutycznym musimy dążyć do wspomagania kaszlu wilgotnego zapobiegając gromadzeniu się wydzieliny. Kaszel suchy, jako wynik podrażnienia dróg oddechowych może natomiast zostać wstrzymany poprzez stosowanie środków farmakologicznych (leki przeciwkaszlowe ze względu na swój panel działań niepożądanych nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem dłużej niż przez 3-4 dni). Stosowane tak powszechnie syropy „na kaszel” mają w swojej charakterystyce zazwyczaj efekt działania wykrztuśnego – powoduje to, że czas ich stosowania powinien być również ograniczony do kilku dni. Dłuższe ich stosowanie będzie prowadziło do wydłużania okresu występowania kaszlu. Warto pamiętać, że w przypadku współwystępowania kataru i kaszlu bardzo często wyleczenie kataru spowoduje ustąpienie kaszlu w wyniku zahamowania spływania wydzieliny z nosa do gardła i kratni.

UWAGA: PRZED ZAŻYCIEM POWYŻSZYCH LEKÓW NALEŻY PRZECZYTAĆ INFORMACJE ZAWARTE W ULOTCE PRZYLEKOWEJ LUB SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM

autor: Tomasz Chmielewski

Powrót