zadzwoń
opieka domowa
facebook
sportowcy
tancerze
dzieci

leki z domowej apteki cz. I

LEKI Z DOMOWEJ APTEKI – CZY NA PEWNO BEZPIECZNE??? (cz. I)

Przeglądając domowe apteczki praktycznie w każdym domu znajdziemy kilkadziesiąt preparatów o obcobrzmiących nazwach i nie do końca jasnym przeznaczeniu. Są to najczęściej apteczne zdobycze polecone przez życzliwego farmaceutę, końcówki antybiotyków z niedokończonych terapii,  czy też leki przekazane przez domowego lekarzy w postaci wszystkowiedzącej sąsiadki. Bardzo często dostajemy cudowną małą żółtą tabletkę z informacją, że Goździkowej pomogła na ból głowy, a Kowalskiemu wyleczyła anginę.
Z zawartości tak skonstruowanej apteczki, zawierającej często także leki przeterminowane lub przechowywane w niewłaściwych warunkach, korzystamy przede wszystkim w przypadku weekendowych chorób naszych dzieci lub nagłej niedomogi dorosłych członków Rodziny. Czy możemy to robić całkowicie bezkarnie? Czy możemy pozwolić sobie na luksus nie zaznajamiania się z treścią ulotek dołączonych do tzw leków OTC (dostępnych bez recepty), co jest zawsze zalecane bardzo bardzo małym drukiem w treści ogłoszeń telewizyjnych lub prasowych?

Spróbujmy zrobić krótki przegląd najczęściej używanych substancji, pamiętając, że często mamy do czynienia z lekami złożonymi lub ukrytymi pod nazwami producentów (np. paracetamol, apap, codipar, efferalgan to ten sam lek różniący się tylko nazwą, wyglądem i ceną). Stwarza to już na wstępie naszych rozważań niebezpieczeństwo groźnego przedawkowania leków uchodzących za preparaty prawie bezpieczne – no bo przecież 2 tabletki apapu są całkowicie bezpieczne dla osoby dorosłej, tak samo jak 2 tabletki codiparu i 2 efferalganu – oczywiście pod warunkiem, że nie będą przyjmowane w tym samy czasie.

kwas acetylosalicylowy
Lek używany pod postacią wywarów z kory wierzby już w średniowieczu został w 1875 roku wyizolowany jako czysta substancja, która do dzisiaj stanowi główny składnik wielu podstawowych preparatów przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych (m.in. Aspiryn, Acesan, Acard, Polopiryna, Upsarin).
Najczęstsze działanie niepożądane to uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego, prowadzące w skrajnych przypadkach nawet do powstania owrzodzenia i krwawienia (bezpośrednie zagrożenie życia – objawy charakterystyczne – smoliste stolce i wymioty o wyglądzie fusów z kawy). U osób z niektórymi postaciami astmy oskrzelowej może powodować bardzo ciężki napad duszności. O czym warto pamiętać? Tabletkę najlepiej przyjmować w trakcie posiłku, popijając szklanką wody. Zbyt długotrwałe przetrzymywanie tabletki w ustach (aż do całkowitego rozpuszczenia) może powodować powstawanie bolesnych nadżerek na śluzówkach. NIE STOSOWAĆ U DZIECI. W leczeniu infekcji zaleca się zastępowanie bezpieczniejszymi lekami (paracetamol, ibuprofen)

paracetamol
Jest lekiem dość bezpiecznym, może być stosowany u dzieci w postaci syropów i czopków pod warunkiem ścisłego przestrzegania wielkości dawek. Może być stosowany jak lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy u kobiet w II i III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jest również przeznaczony dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, cierpiących na pospolite bóle głowy, jak i u tych, u których występują niezapalne dolegliwości mięśniowo-szkieletowe. W przypadku dolegliwości bólowych i gorączki znakomicie zastępuje kwas acetylosalicylowy (aspiryna). Należy pamiętać, że dla osoby dorosłej dawka działająca to 2 tabletki 500 mg powtarzane nawet do 4 razy na dobę.
Najczęstsze działanie niepożądane to zmiany skórne oraz delikatnie wyrażone objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, zgaga). Najgroźniejsze jest natomiast toksyczne uszkodzenie wątroby, na które narażone są w szczególności osoby nadużywające alkoholu.

UWAGA: PRZED ZAŻYCIEM POWYŻSZYCH LEKÓW NALEŻY PRZECZYTAĆ INFORMACJE ZAWARTE W ULOTCE PRZYLEKOWEJ LUB SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM

autor: Tomasz Chmielewski

Powrót